SeaSailSurf®

Du grand large à la plage : Toute l’actualité des sports de glisse depuis 2000

#ISAF

Youth Worlds : The Nations Trophy was won by Australia with boy’s Laser Radial sailor Alistair Young leading the charge

lundi 4 janvier 2016Redaction SSS [Source RP]

The final day of the 45th Youth Sailing World Championships produced some tense finishes as medal places were mixed about on the waters of Langkawi, Malaysia. The gold medal in the boy’s Laser Radial and 420 were already decided, with some of the sailors in other fleets knowing they had a medal, just not what colour it would be. There were also some who had a medal in their grasp, but just couldn’t quite hold on at the last.

Nations Trophy

The Nations Trophy was won by Australia with boy’s Laser Radial sailor Alistair Young leading the charge for the team from Down Under.

With a total of 303 points, the Australian team beat New Zealand in to second on 279 and France in third on 245.

This is Australia’s fourth Nations Trophy and it ties them in second place historically with Great Britain. France are still out in front on 11 wins.

Last year’s winners Spain dropped down to seventh.

The 45th Youth World Championships closes with the prize giving and closing ceremony to be held at the Dewan Mahsuri International Exhibition Centre.

By Richard Aspland / World Sailing


Voir en ligne : Press info www.isafyouthworlds.com


List of Winners

420 Boys

  • Gold – Will Logue and Bram Brakman (USA)
  • Silver - Leonardo Lombardi and Rodrigo Luz (BRA)
  • Bronze – Douglas Elmes and Colin O’Sullivan (IRL)

420 Girls

  • Gold – Julia Szmit and Hanna Dzik (POL)
  • Silver – Nia Jerwood and Lisa Smith (AUS)
  • Bronze – Maria Caba and Carla Diaz (ESP)

29er Boys

  • Gold - Peter Lin Janezic and Anze Podlogar (SLO)
  • Silver – Jackson Keon and Nick Egnot Johnson (NZL)
  • Bronze – Tomas Mathisen and Mads Mathisen (NOR)

29er Girls

  • Gold – Sirre Kronlof and Veera Hokka (FIN)
  • Silver – Laerke Graversen and Iben Nielsby Christensen (DEN)
  • Bronze – Greta Stewart and Kate Stewart (NZL)

SL16

  • Gold – Louis Flament and Charles Dorange (FRA)
  • Silver – Shaun Connor and Sophie Renouf (AUS)
  • Bronze – Tamryn Lindsay and William McKenzie (NZL)

Laser Radial Boys

  • Gold – Alistair Young (AUS)
  • Silver – George Gautrey (NZL)
  • Bronze – Daniel Whiteley (GBR)

Laser Radial Girls

  • Gold – Maria Erdi (HUN)
  • Silver – Hannah Anderssohn (GER)
  • Bronze – Magdalena Kwasna (POL)

RS:X Boys

  • Gold – Titouan le Bosq (FRA)
  • Silver – Francisco Saubidet Birkner (ARG)
  • Bronze – Brenno Francioli (BRA)

RS:X Girls

  • Gold - Stefania Elfutina (RUS)
  • Silver - Emma Wilson (GBR)
  • Bronze – Xian Ting Huang (CHN)

Nations Trophy

  1. Australia
  2. New Zealand
  3. France


A la une